#41 To nie ja, kochanie [Kaci Hadesa tom 1]- Tillie Cole
Październik 9, 2018
#43 Gliniarz – Laurelin Paige & Sierra Simone
Październik 10, 2018

#42 Tam dokąd zmierzamy – B.N. Toler

Czytając opis książki Tam dokąd zmierzamy miałam mieszane uczucia. Duchy… od razu pomyślałam o filmie „Szósty zmysł” i słynnym „I see dead people”. Nie sięgałam po nią z jakimś wielkim entuzjazmem, ale skoro już miałam na półce, nie mogłam, chociaż nie spróbować. I wiecie co? Ja jej nie przeczytałam, ja ją pochłonęłam!

Może jesteś załamany, ale ja też jestem. To, że tak się czujemy, wcale nie znaczy, że jesteśmy mniej wartościowi, tylko że kochaliśmy kogoś tak mocno i tak bez pamięci, że utrata tej osoby jest jak utrata części samego siebie.

Ta powieść okazała się tak wspaniała, zaskakująca, ciepła i poruszająca, że niewybaczalnym grzechem książkoholika jest nieprzeczytanie  jej. Zastanawiam się czasami, co powiedziałabym komuś, kogo kochałam, a z kim nie miałam możliwości się pożegnać. Ta książka opowiada właśnie o szansie, jaką otrzymuje Ike i George. Jak dzięki nieznajomej dziewczynie mają możliwość przekazania sobie tego, czego nie zdołali powiedzieć wcześniej.

To zabawne, jak ludzka przyszłość może się w ciągu kilku minut gwałtownie zmienić. Moje życie zakończyło się jakieś pół godziny temu. Byłam tego pewna. Ale wtedy zjawił się Ike i pokrzyżował mi plany

Ike, to jeden z bliźniaków, który zbyt wcześnie stracił życie. Idealny brat i syn, wzór do naśladowania. Jego nadzieją na pożegnanie się z bratem i zakończenie żałoby jest dziewczyna widząca duchy, dziewczyna, którą uratował i której obiecał pomóc, za niewielką przysługę. George natomiast jest tym, który nie może pogodzić się ze śmiercią brata. Ucieka od smutków i cierpienia w sposób, który rani brata Ike’a i nie pozwala mu odejść w spokoju. Charlotte natomiast jest dziewczyną, która ma dość oglądania duchów. Przez jej dar, została odrzucona przez rodzinę, przyjaciół i znajomych. Jest samotniczką mającą już dość życia, jakie zmuszona była prowadzić. W chwili, gdy postanawia je zakończyć, ratuje ją… duch.

Samobójstwo to wyraz egoizmu. To policzek wymierzony tym, którzy umarli, choć chcieli żyć

Tam dokąd zmierzamy przedstawia historię, którą kochamy w równym stopniu co bohaterów. Wiedziałam, że ta książka sprawi, iż po policzkach popłyną mi łzy, nie sądziłam jednak, że się odwodnię!

Śmierć jest bezwzględna. Nie można z nią dyskutować

To jedna z najoryginalniejszych powieści, jakie miałam przyjemność przeczytać. Wspaniała, osobliwa nietuzinkowa, unikalna, zaskakująca, poruszająca, wciągająca… Mogłabym tak wymieniać przez długi czas. Pokazuje nam i uświadamia, jak ważne jest, aby pamiętać o każdym, kto od nas odszedł, że mając w sercu i pamięci kogoś, kogo kochamy, on wciąż żyje, tyle że w nas, naszych wspomnieniach. Pięknie uwidacznia też, jak potrzebna jest akceptacja i zrozumienie rodziny i społeczeństwa oraz jak ogromna jest siła miłości. Nie tylko tej pomiędzy kobietą a mężczyzną, ale i rodzinnej, braterskiej.

Chwile przychodzą i odchodzą; są jak szybkie przebłyski czasu. A jednak mogą mieć największy wpływ na nasze życie. Albo je złapiemy i wykorzystamy do naszych potrzeb, albo wypuścimy. Te, którym pozwalamy odejść, wiążą się z nami najsilniej — ponieważ żal jest czymś, co nigdy nas nie opuszcza

Książka B.N. Toler wywołała u mnie tak nieopisany ogrom uczuć, że przez długo czas nie byłam w stanie sięgnąć po nic innego. Autorka potrafi budować napięcie i przekazywać emocje w taki sposób, że czytelnik odczuwa je każdą cząstką siebie. Dodatkowo pisze w lekki i przyjemny sposób, a jej styl zdecydowanie do mnie przemawia. Nie rozmyślam nad tym, w jaki sposób napisana jest książka, bo nic mnie w niej nie razi. Czytając setki powieści rocznie, naprawdę ciężko jest o taką, która wywoła we mnie burzę uczuć i zaskoczy w niezwykle pozytywny sposób. W tym roku niewątpliwie do tych najlepszych zaliczę Tam dokąd zmierzamy i Wam również polecam sięgnąć po tę książkę, jestem niemal pewne, że większości z Was przypadnie do gustu i pokochacie bohaterów równie mocno, co ja.

    Dane o książce

  • Tytuł oryginalny: Where One Goes
  • Data wydania: Maj 2018
  • Liczba stron: 332
  • Wydawnictwo: NieZwykłe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *