#66 Coraz większy mrok – Colleen Hoover
Lipiec 6, 2019
#68 Somebody to love – Matt Richards & Mark Langthorne
Październik 12, 2019

#67 (Nie)zwyczajna – Samantha Young

„(Nie)zwyczajna” autorstwa Samanthy Young, to kolejna już książka, która po mojej czytelniczej przerwie po którą zdecydowałam się sięgnąć.

Pozornie niewinna i (jak sądziłam) trywialna opowieść o miłosnych uniesieniach pary licealistów. W sumie czegoś takiego potrzebowałam, bo to rodzaj literatury, który odrywa cię od realnego życia, ale nie zmusza do myślenia. No jakże się pomyliłam…
Dostałam coś więcej, niż to na co liczyłam.

Są autorki, których dzieła czyta się z lekkością i przyjemnością i takie, przez które nie da rady się przebrnąć, choćby nie wiem, jak bardzo się człowiek starał. Znam oba te typy i Pani Young z pewnością zalicza się do grupy pierwszej.

Comet Caldewll jest bohaterką wrażliwą, samotną i niezwykle twórczą, co widać na pierwszy „rzut oka”. Dziewczyna żyjąca w osamotnieniu poprzez ignorujących ją rodziców, co budzi w niej frustrację i złość. Łaknąca bliskości, zrozumienia i akceptacji nie zawsze mogła oczekiwać pomocy od przyjaciół i z całą pewnością nie mogła liczyć na rodziców.

Poznaje Tobiasa Kinga, chłopaka, który przedstawiony jest, jako „bad boy” z czasem jednak okazuje się, że to znacznie wrażliwszy chłopak, niż się początkowo wydawało. Oboje z Comet odkrywają się przed sobą, uzupełniając wzajemnie puste miejsca w swoich sercach. Będzie jednak czekało ich wiele upadków, a rówieśnicy, rodzina i przyjaciele skutecznie będą mącili w ich relacji.
Czytałam do tej pory każdą powieść Samanthy Young, która pojawiała się na naszym rynku i byłam usatysfakcjonowana. Co prawda, jedne bardziej, inne mniej, ale zawsze kończyłam je z satysfakcją. Najwyżej oceniam jednak serię On Doublin nie mniej „(Nie)zwyczajana” wskoczyła na jej miejsce plasując się w tym momencie najwyżelj.

Z pozoru książka wydaje się kolejną „lekką” opowieścią o parze nastolatków, którzy mimo młodego wieku mają za sobą dość burzliwą przeszłość, zakochują się w sobie itp… Ale nie, ta powieść to coś więcej niż licealny romans. Pokazuje nam, jak samotnym można być wśród ludzi, jak posiadanie dóbr materialnych jest nic nie warte, gdy nie ma się tego, co najważniejsze — miłości. Jak ważna jest siła przyjaźni i jak ważną rzeczą jest walczyć o siebie, swoje przekonania i marzenia. Mowa w niej również o pozorności, na podstawie której zazwyczaj jesteśmy oceniani. Niejednokrotnie, o ile nie zawsze – mylnie.

Narkotyki, śmierć, brak zrozumienia i akceptacji, dręczenie… Ta powieść pokazuje ciemną stronę życia, które dla kogoś z zewnątrz wydawać się może idealne. Pokazuje, jak ważną rzeczą jest, by wierzyć w siebie swoją siłę i możliwości. Zycie mamy jedno, jest to najcenniejsze, co posiadamy i to my jesteśmy jego panami – nikt inny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *