W leczeniu depresji wykorzystywane są – jak w przypadku wielu innych chorób – zioła i olejki eteryczne, wspomagające leczenie depresji konwencjonalną medycyną. Masaż i aromaterapia wykorzystywane są do zabiegów relaksacyjnych, rozluźniających i kojących. Na wskutek masażu wydzielają się endorfiny i serotoniny – zwane hormonami szczęścia, rozluźniają się napięte mięśnie.

W naukowych opracowaniach pojawiają się doniesienia o efekcie przeciwdepresyjnym olejków eterycznych z następujących roślin:

  • lawenda – zmniejsza niepokój i stres, poprawia nastrój i wpływa relaksująco. Badania z 2003 roku wskazują, że skuteczniejsza od olejku lawendowego okazała się lawendowa nalewka!
  • imbir – własności łagodzące depresję ma mieć inhalacja z dzikiego imbiru
  • pomarańcza bergamota – łagodzi stres, również ten wywoływany czynnikami zewnętrznymi, nadchodzącym egzaminem czy operacją.
  • jagodlin wonny (Cananga odorata) – olejek ylang-ylang – wytwarzany z tej egzotycznej rośliny wpływa uspokajająco i  relaksująco. Podobnie olejek różany.
  • rumianek, jaśmin, drzewo sandałowe

Aromaterapię stosuje się albo poprzez inhalację olejków eterycznych, kadzidełka, aromatyczną kąpiel z dodatkiem kropli wybranej rośliny, albo masaż terapeutyczny pachnącymi olejkami.

Zarówno sama substancja zapachowa jak i olej w którym jest rozpuszczona mogą powodować reakcję alergiczną. W szczególności ostrożność powinny zachować osoby z astmą oskrzelową, z alergią skórną czy innymi chorobami skóry. Warto też zwrócić uwagę czy stosowane przez nas olejki eteryczne są naturalnymi zapachami czy też ich sztucznymi substytutami. Zapachy mogą też powodować ból głowy, choć niektóre wręcz przeciwnie mogą łagodzić objawy migreny.

Zioła

Najbardziej znaną rośliną o działaniu poprawiającym nastrój jest pieprz metystynowy (Piper methysticum) znany też jako Kava kava. Jest to roślina o długiej tradycji uprawy na wyspach zachodniego Pacyfiku Za wikipedią: „Choć kava ma lekkie działanie psychoaktywne, nie stwierdzono, by można się od niej uzależnić. Spożywana jest na ogół jako herbata ziołowa z suszu. W odróżnieniu od alkoholu kava kava wyzwala stan beztroski i szczęścia, poskramiając równocześnie skłonność do agresji, gniewu i hałasowania; niektórzy doświadczają po jej wypiciu rozkosznego mrowienia w okolicach genitaliów, które zwiększa przyjemność seksu. W mniejszych ilościach kava kava działa jak euforiant, pobudzając elokwencję i podnosząc wrażliwość na delikatne dźwięki. W większych ilościach kava kava powoduje stan bliski zamroczeniu alkoholowemu, który idzie przede wszystkim „w nogi” i sprawia, że chód odurzonego staje się ciężki i nierówny. W jeszcze większych ilościach pojawiają się poważne problemy z utrzymaniem się na nogach, źrenice ulegają rozszerzeniu, a towarzyszą temu zaburzenia wzroku i słuchu

Niestety poważną wadą tej rośliny jest jej uszkadzające wątrobę działanie, które uniemożliwia częste jej stosowanie.

Dziurawiec (Hypericum perforatum) jest jedyną rośliną o działaniu przeciwdepresyjnym potwierdzonym badaniami klinicznymi (w 5 badaniach  potwierdzono poprawę nastroju w sumie u 2231 pacjentów stosujących preparaty dziurawca).  W 25 badaniach ( 2129 przebadanych w sumie osób) stwierdzono efekt terapeutyczny dziurawca w porównaniu z grupą kontrolną, która go nie stosowała.

Dziurawiec stał się podstawowym składnikiem wielu przeciwdepresyjnych „leków bez recepty”. Nie wolno stosować go razem z lekami antydepresyjnymi – poprzez wpływ na wątrobę może powodować podwyższenie poziomu innych leków. Do wad należy zaliczyć ryzyko powstawania  przebarwień na skórze, zwłaszcza w okresach o dużym nasłonecznieniu.

Z działania uspokajającego i przeciwlękowego znane są waleriana i passiflora.

Zarówno zioła jak i aromaterapia nie wyleczą depresji, szczególnie ciężkiej jej postaci. Mogą jednak wspomóc terapię i poprawić nastrój. Zawsze jednak należy skonsultować z lekarzem niekonwencjonalne metody wspomagające leczenie.

Źródło:

https://www.healthline.com/health/depression/essential-oils-for-depression#Overview1