Serwis everydayhealth.com wymienia podstawowe suplementy diety, o których warto pomyśleć w leczeniu depresji i choroby dwubiegunowej. Suplementy diety nie powinny zastępować leczenia, ale mogą leczenie uzupełniać i zdaniem lekarzy w dużym stopniu wspomagają leczenie chorób psychicznych, zwiększając skuteczność leczenia farmakologicznego.

Brakujące minerały, witaminy i związki chemiczne najlepiej suplementować zrównoważoną dietą, dbając by obfitowała w zalecane substancje. W ostateczności można sięgnąć po suplement diety w tabletkach, pamiętając jednak, że nie jest to lek i że wchłania się dużo słabiej niż pozyskiwany z diety.

Wśród substancji, których skuteczność we wspomaganiu leczenia depresji i choroby dwubiegunowej udowodniono badaniami naukowymi wymienia się:

SAMe – S-adenozy L-metionina. Badania wykazują, że stosowanie preparatu SAMe skutecznie łagodzi objawy depresji, w szczególności u osób słabo reagujących na antydepresanty SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) Szczegółowe informacje na stronie dystrybutora leków Life Extension.  S-adenozy L-metionina wytwarzana jest w organizmie człowieka na drodze metabolizmu metioniny przy udziale kwasu foliowego (witamina B9) choliny (witamina B4) i witaminy B12. Odgrywa ważną rolę w powstawaniu neuroprzekoźników – serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Bezpieczna dawka SAMe to 1600mg/d. Z ubocznych skutków stosowania SAMe wymienia się drażliwość i przejście do fazy maniakalnej. Dodatkowo wspomaganie leczenia preparatami SAMe okazuje się być skuteczne w przypadku depresji w okresie postmenopauzalnym u kobiet, w leczeniu schizofrenii, zespołów otępiennych, chorobie Alzheimera, również w chorobach wątroby i reumatycznych chorobach stawów.

Badania publikowane na łamach Journal of Psychiatry & Neuroscience wskazują, że suplementowanie samej metioniny – aminokwasu zawierającego siarkę – może być skuteczniejsze od suplementacji SAMe, w większym stopniu podwyższając poziom SAMe w organizmie. Metionina znajduje się w mięsie, rybach, jajkach, orzechach (brazylijskich i sezamie) i w niektórych warzywach zielonych – brukselce, szpinaku, groszku, brokułach. Do metabolizowania metioniny potrzebna jest witamina B6.

Kwas fioliowy i witaminy z grupy B – wpływ witamin z grupy B na prawidłowy rozwój układu nerwowego i stabilizację nastroju od dawna jest już udowodniony. Od lat też, zaleca się łykanie kwasu foliowego kobietom w ciąży. Badania opisywane w American Journal of Psychiatry w 2012 roku potwierdzają zwiększoną skuteczność terapii depresji lekami z grupy SSRI wraz z kwasem foliowym w stosunku do samych antydepresantów. Kwas foliowy – syntetyczna postać witaminy B9 –  jest przetwarzany przez wątrobę, żeby zwiększyć skuteczność wchłaniania kwasu foliowego przez organizm powinno stosować się folianykwas lewomefoliowy zwany też 5-metylotetrahydrofolian (5-MTHF) – czyli naturalną, lepiej przyswajalną,  formę witaminy B9, obecną m.in. w zielonych warzywach – brokułach, szpinaku, avocado, sałacie, brukselce, szparagach i kalafiorze.

Kwasy tłuszczowe omega 3 – wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w skład których wchodzą kwas α-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Stwierdzono, że poziom kwasów omega 3 u osób chorych na depresję jest niższy niż w zdrowej populacji. Badania opisywane w czasopismach naukowych potwierdzają, że w leczeniu depresji lekami antydepresyjnymi lepsze rezultaty otrzymywano u osób, które jednocześnie uzupełniały poziom omego 3, w szczególności kwas eikozapentaenowy (EPA). Kwasy omega 3 znajdujemy przede wszystkim w rybach, owocach morza, olejach – rzepakowym, arachidowym i lnianym, migdałach i orzechach.

Tryptofan – aminokwas egzogenny, regulujący pracę układu nerwowego, bierze udział w syntezie serotoniny i wytwarzaniu melatoliny, której braki są z kolei odpowiedzialne za bezsenność. Tryptofan znajduje się przede wszystkim w produktach mlecznych, mięsie drobiowym, w roślinach strączkowych, bananach i ananasach.

Witamina D – o której własnościach antydepresyjnych pisaliśmy w poprzednim artykule.

Witamina D a depresja

Źródła:
The Four Best Supplements for Depression, https://www.everydayhealth.com/columns/therese-borchard-sanity-break/the-four-best-supplements-for-depression/
S-adenozylo L-metionina w schorzeniach OUN, Marek Krzystanek i inni, Psychiatria Polska 2011, tom XLV, numer 6
Kwas foliowy czy folian – jakie są różnice?, abczdrowie.pl
Walka z depresją – czy kwasy tłuszczowe omega-3 rzeczywiście są skuteczne?, https://biotechnologia.pl

Tryptofan – rola w depresji, źródła i możliwe skutki uboczne, bonavita.pl