21 dni bez cięcia…..

Jak wielkiej determinacji i jak wielkiej pomocy ze strony lekarzy, psychologów i najbliższych potrzeba by przetrwać  i  nie zniszczyć siebie? W Polsce w 2013 roku liczba samobójstw przekroczyła 6000 osób rocznie i wciąż rośnie. Według danych WHO szacuje się, że 10 do 20 razy więcej osób podejmuje próbę samobójczą.

Autorka polecanej książki – Młody bóg z pętlą na szyi, 27 letnia Anka Mrówczyńska – zmagająca się od wielu lat z depresją i zaburzeniami osobowości typu borderline podjęła walkę o siebie i walkę tę opisała dzień po dniu.

Czytamy jej zapiski z okresu krótko poprzedzającego hospitalizację i z czterdziestodniowego pobytu na oddziale zamkniętym. Z okresu codziennej autoagresji, prób samobójczych i koktajli z antydepresantów i alkoholu. Dramatycznych poszukiwań pomocy – od psychologa, psychoterapeuty poprzez psychiatrów po pomoc w Centrum Interwencji Kryzysowej i pogotowie ratunkowe. Nieudaną próbę terapii grupowej i w końcu pobyt na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego.

To szczegółowa i szczególna relacja z codzienności szpitalnej, ale przede wszystkim z głębiących się myśli, często destrukcyjnych, niszczących dla siebie i bliskiego jej chłopaka. Ania obnaża się przed czytelnikiem bardziej niż przed psychologiem, a jej szczere do bólu zapiski są formą terapii. To również opis relacji z personelem medycznym, lekarzami, a przede wszystkim z narzeczonym – jego wsparciu, cierpliwości i miłości.

Polecamy tę książkę chorym, ale w szczególności polecamy ją bliskim osób z chorobami psychicznymi –  z chorobą dwubiegunową, z zaburzeniami typu #borderline. Świadectwo Ani Mrówczyńskiej na pewno pomoże im lepiej zrozumieć chorego, uzbroi w cierpliwość i wyrozumiałość. Pomoże uświadomić sobie jak krucha i wrażliwa jest psychika osoby z zaburzeniami, jak łatwo pobudzi ją coś, na co zazwyczaj nie zwracamy uwagi i jak bez sensu jest zwrot typu weź się w garść.

To również lektura obowiązkowa dla terapeutów, dla studentów – jak jedno błahe słowo czy gest potrafią zniweczyć godziny terapii, jak ważny jest dobór słów i pytań, jak trudną i odpowiedzialną sztuką jest prowadzenie terapii – gdy galopują myśli kłębiące się w głowie ich rozmówcy a burknięcie zza zasłoniętej kapturem głowy musi lekarzowi wystarczyć jako ich zewnętrzna ekspresja. Ale od prawidłowego odczytania tych nikłych znaków komunikacyjnych zależy czasem wszystko.

W Polsce w ostatnich latach zmieniły się warunki hospitalizacji przynajmniej w niektórych szpitalach psychiatrycznych, na pewno można trafić na wspaniałych i oddanych personel. Jednak pomoc ambulatoryjna, regularne wizyty u specjalisty wciąż są trudno dostępne i wymagają ogromnej determinacji ze strony pacjenta czy jego najbliższych. Dostęp do psychiatry czy psychoterapeuty, czas oczekiwania na wizytę czy terapię – grypową czy indywidualną, to nawet w dużych miastach wyzwanie dla zdrowego człowieka a dla osoby z zaburzeniami osobowości, której tak trudno podjąć decyzję o terapii a jeszcze trudniej wytrwać w tym postanowieniu to często kwestia życia i śmierci.

21 dni bez cięcia nie byłyby możliwe gdyby nie ogromne wsparcie narzeczonego i mądre decyzje lekarzy, a przede wszystkim determinacja Ani Mrówczyńskiej i jej własna walka o zdrowie i życie, jej świadomość własnego stanu psychicznego.

Polecamy „Młody bóg z pętlą na szyi” Anka Mrówczyńska. Na stronie autorki lista księgarni z dostępem do e-booka. Czekamy na kolejne części i trzymamy kciuki za zdrowie i wytrwałość.

\Anka Mrówczyńska została ambasadorem akcji „Słowa na granicy zmian„, realizowanej przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego, Misją Stowarzyszenia jest  wzbudzenie w społeczeństwie odpowiedzialności za słowo i świadomości słowa – jego mocy krzywdzącej wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Stowarzyszenie organizuje cykl warsztatów i spotkań na pograniczu polsko-czeskim.