Kobiety, które osiągną wiek od 40. do 58., a średnio w wieku 51 lat, mogą odczuwać symptomy menopauzy. Naturalnie zachodząca menopauza, zwana także klimakterium lub przekwitaniem, jest procesem stopniowym. Na początku jajniki zaczynają produkować zmniejszoną ilość hormonów i jest to faza przedmenstrualna. Pierwszym objawem może być ustanie miesiączki na 12 miesięcy. Jeśli zmiany hormonalne zachodzą zbyt szybko, czyli przed ukończeniem przez kobietę 40. roku życia, mamy do czynienia z menopauzą przedwczesną.
Przyczyny przedwczesnej menopauzy

Przedwczesna menopauza , która dotyka 1 procent kobiet, może rozpocząć się zupełnie naturalnie, ale często jest rezultatem uwarunkowań genetycznych, chorób układu immunologicznego, anomalii chromosomu X, leczenia, na przykład chirurgicznego usunięcia jajników, chemioteriapii lub radioterapii, przyjmowania leków na obniżenie poziomu estrogenów lub długotrwałego palenia tytoniu. Czynnikiem ryzyka przedwczesnego przekwitania mogą być także uwarunkowania rodzinne.
Co powinno niepokoić?

Kobiety u progu menopauzy odczuwają wiele jej symptomów, często niestety dosyć dokuczliwych, takich jak: nieregularne miesiączki, uderzenia gorąca i nocne poty czy zaburzenia snu. Kobiety skarżą się także na uczucie niepokoju, depresji, drażliwości, na suchą skórę i suchość pochwy oraz ból podczas stosunku. Początki menopauzy to także problemy z koncentracją, pamięcią, zmniejszonym libido. Mogą się także pojawić moczenie i częstsze oddawanie moczu, bóle głowy, mięśni, uczucie zmęczenia i budzenie się zbyt wcześnie rano.
Do walki trzeba włączyć hormony

W przypadku przedwczesnej menopauzy, prawie każdej kobiecie lekarze zalecają stosowanie Hormonalnej Terapii Zastępczej. Jeśli menopauza następuje we właściwym czasie, czyli wtedy, gdy kobieta wkracza w okres starości zmiany, takie jak: starzenie się cery, suchość pochwy, która utrudnia współżycie czy zanik tkanki kostnej przyjmowane są jako coś naturalnego, jednak u młodej kobiety te wszystkie dolegliwości i zmiany, łącznie z osteoporozą, także nieuchronnie zachodzą i za wszelką cenę powinno się je próbować opóźnić.