Niejednokrotnie budząc się ze snu pamiętamy historie, jakie przyśniły nam się w trakcie nocy. Skąd biorą się senne wizje i czy mają jakieś znaczenie? Marzenia senne są tematem bardzo ciekawym, dlatego też warto się zastanowić, jaki jest mechanizm ich powstawania.

Sny bywają różne, począwszy od całkowicie fantastycznych obrazów poprzez historie bardzo realistyczne, które wydawałoby się, że odczuwane są na własnej skórze. Snom mogą towarzyszyć również bardzo silne emocje.

Uważa się, że senne wizje mają podłoże fizjologiczne i często związane są z interpretacją wydarzeń mających miejsce w rzeczywistości. Sen jest również swojego rodzaju przetworzeniem i uporządkowaniem wydarzeń, jakie miały miejsce w ciągu dnia. Nie dziwi więc fakt, że senne wizje nawiązują do rzeczywistego życia, a czasami są kontynuacją wydarzeń, które faktycznie miały miejsce.

Trudno jednoznacznie stwierdzić jaki jest mechanizm powstawania snu. Jest on zarazem niejednoznaczny, jak i intrygujący, dlatego też skłania to naukowców do prowadzenia licznych badań nad snem. Dowiedziono, że rodzaj sennego marzenia ściśle związany jest z fazą snu, w jakiej zostaje przeżywany. I tak inne wizje przeżywane są w fazie REM, inne w czasie tak zwanego snu głębokiego.

Warto zauważyć, że często dochodzi do powtarzania się podobnych snów. Na przestrzeni wieków zanotowano również najbardziej charakterystyczne motywy snów, co doprowadziło do powstania senników. Można z tego wywnioskować, że sen od dawien dawna był istotny nie tylko z punktu widzenia biologicznego, ale również kulturalnego, a niegdyś nawet magicznego.

Choć przyczyna powstawania snów nie została do końca jasno sprecyzowana należy pamiętać, że ludzki mózg nie przestaje pracować w ciągu nocy, a porządkowanie przeżytych wydarzeń, czy próba interpretacji ludzkich emocji i obaw mogą prowadzić do różnego rodzaju wizji, które fascynują i intrygują.

W związku z powyższym snu są od wielu lat badane przez wielu światowej sławy naukowców specjalizujących się w leczeniu zaburzeń snu.