Dziedzina literatury stosunkowo jeszcze – zwłaszcza w Polsce – niszowa: twitteratura (czyli literatura tworzona w serwisie mikroblogowym Twitter) doczekała się nobilitacji za sprawą niesamowitej książki –#VSS Anthology Volume 1 czyli antologii mikroprozy publikowanej na Twitterze. Znaleźć w niej można ponad 150 utworów napisanych przez 37 autorów z całego świata. Inicjatorem i wydawcą książki jest Brent Millis tworzący pod pseudonimem Made in DNA. Ale w antologii publikuje również Piotr Kowalczyk, znany wszystkim jako Niżej Podpisany, a na Twitterze korzystający z pseudonimu Nick Name. Twórczość Piotra Kowalczyka bardzo gorąco wszystkim polecam, polecam również jego blog www.nizejpodpisany.com Już od dwóch miesięcy pracuję nad tekstem na temat nowych gatunków literackich, które odnajdujemy w sieci, w dużym stopniu bazując na tekstach Kowalczyka. Będzie o nich na blogu, tymczasem jednak nie chcę, by premiera antologii przeszła bez echa i – czerpiąc garściami z informacji prasowej – zapraszam do lektury.

Antologia dostępna jest pod tym adresem: https://www.smashwords.com/books/view/14628

Literatura tworzona na Twitterze jest jednym z najciekawszych przejawów literatury cyfrowej. Paradoksalnie, ograniczenie jakim jest 140 znaków, nie doprowadziło do zaniku ale wybuchu energii twórczej. Wpisy literackie na Twitterze można odnajdywać posługując się znacznikami (tagami) takimi jak #sixwords, #6wordstory, #haiku czy #twitfic.

Olbrzymią popularnością cieszy się tag #vss (very short story). Został on po raz pierwszy użyty przez jednego z najbardziej cenionych autorów twitteratury, Seana Hilla (@VeryShortStory). W porównaniu z innymi formatami, wpisy z tagiem #vss nie są złotymi myślami, do czego łatwo sprowadzić może 140-znakowe ograniczenie, ale historiami, często zaskakująco bogatymi.

W przeciwieństwie do śledzenia wpisów na samym Twitterze, co z reguły prowadzi do przypadkowych wyborów, antologia przedstawiająca utwory w sposób uporządkowany i bez elementów rozpraszających uwagę, pozwala w pełni docenić ich wartość. Każdy z autorów znalazł własny styl i wykreował własny świat, który – mimo, że zamykany w 140-znakowych odsłonach – jest niezwykle wyrazisty i jakże odmienny od pozostałych.

Jednym z autorów, którego utwory znalazły się w antologii jest Piotr Kowalczyk, piszący po angielsku jako Nick Name. Wśród jego utworów znajdują się m.in. hashtagstories, czyli historie opowiadane za pomocą popularnych tagów z Twittera. Kowalczyk zaprojektował również okładkę książki.

Antologię można pobrać bezpłatnie z serwisu Smashwords. Dostępna jest w wielu formatach, m.in. epub, mobi, rtf oraz pdf. Można ją więc czytać na każdym urządzeniu: komputerze, tablecie, e-czytniku lub telefonie komórkowym.