Choroba wywołana przez wirusy, które dostają się wraz ze śliną do rany przy pokąsaniu przez chore zwierzę, najczęściej lisy, wiewiórki, nietoperze i psy.

Objawy:

– gorączka, drgawki, ból głowy,
– wodowstręt,
– sztywność karku,
– trudności z połykaniem i oddychaniem,
– pobudzenie, halucynacje, śpiączka

Czas wylęgania choroby trwa od 10 dni do kilkunastu tygodni.
Ryzyko zachorowania O ile zachorowania na wściekliznę wśród zwierząt zdarzają się często, o tyle w ostatnim czasie nie zanotowano przypadków zachorowań wśród ludzi w Polsce. Możliwe powikłania W razie wystąpienia objawów choroba kończy się śmiercią. Diagnostyka Podstawowe badania laboratoryjne, ewentualnie badania wirusologiczne.

Leczenie objawowe prowadzi się na oddziałach intensywnej terapii. Profilaktyka U osób mających zawodowy kontakt ze zwierzętami zaleca się szczepienia przeciwko wściekliźnie W razie ukąszenia przez zwierzę należy zwrócić się o pomoc do lekarza, który oceni ryzyko zakażenia i w zależności od tego podejmie decyzję o podaniu surowicy i szczepionki przeciwko wściekliźnie. Jeśli ugryź! nas pies sąsiadów, poprośmy ich o dowód szczepienia zwierzęcia. Natomiast gdy ukąsiło nas dzikie zwierzę, w miarę możliwości należy je złapać i dostarczyć do obserwacji weterynaryjnej.