We wszystkich recenzjach tabletów dostępnych w mediach tradycyjnych i elektronicznych znajdziemy setki informacji technicznych, poznamy szczegóły dotyczące funkcjonowania tych urządzeń, ale nie dowiemy się, do czego właściwie są nam one potrzebne. Nie dowiemy się, co to za urządzenia, jakie są ich strony mocne lub słabe i do czego właściwie mogą nam się przydać.

 

Co to jest tablet?

Tablet to urządzenie, które zdefiniował na nowo wypuszczony na rynek rok temu przez firmę Apple iPad. To urządzenie, które składa się przede wszystkim z płaskiego dotykowego ekranu. Jego wielkość może być rożna, najczęściej jednak oscyluje w granicach 7 – 10 cali. Posiada system operacyjny (najczęściej iOS lub Android), często – moduł WiFi, 3g, GPS, daje możliwość instalowania aplikacji. Dla zupełnych laików: to tabliczka z ekranem, która może tyle, ile komputer. Albo prawie tyle samo. Niegdyś tablet mógł być laptopem wyposażonym w ekran dotykowy – tak było choćby z moją ToshibąPortege, która służyła mi dzielnie przez wiele lat, a teraz wykorzystujemy ją głównie do celów związanych z rysunkiem i grafiką.

 

Po co nam tablety?

To zależy. Zależy od potrzeb, oczekiwań, zależy od urządzenia i użytkownika. Na pewno służą one do konsumpcji mediów – czytania prasy i e-booków, wertowania internetu, oglądania filmów i telewizji, słuchania muzyki. Służą też rozrywce – mogą okazać się przenośnymi konsolami do gier.

 

Tablet a produktywność

Mogą także tablety służyć do pracy i przyznaję, że był to główny argument podczas wyboru urządzenia w moim przypadku. Można za pomocą tabletu zarządzać swoim kalendarzem,  można czytać i odpowiadać na maile, można pisać teksty, odtwarzać i przygotowywać prezentacje multimedialne,  edytować arkusze kalkulacyjne. Można robić notatki, korzystać z komunikatorów (Skype!) A wszystko to w każdej chwili, w każdym miejscu i czasie.

 

Czy tablety są nam potrzebne?

Tu znów odpowiedź będzie brzmiała: to zależy. Na pewno trzeba zaznaczyć, że tablet da się zastąpić. Jeśli i tak wszędzie nosicie ze sobą laptopa, to z pewnością da on Wam większe możliwości. Tablet nigdy nie zastąpi wszystkich funkcji komputera. Na pewno jednak w wielu przypadkach okaże się wygodniejszy.

 

Największe zalety

Rozmiary. Tablety są znacznie mniejsze i cieńsze od laptopów czy nawet netbooków. Są bardziej mobilne, urządzenia o wielkości 7 cali spokojnie włożycie do kieszeni spodni (nie polecam), płaszcza lub marynarki. Włączają się błyskawicznie – są w zasadzie przez cały czas gotowe do pracy. Mają mocną baterię: 7-10 godzin pracy (dłużej przy wyłączonych WiFi i 3G, krócej przy intensywnym z nich korzystaniu). Są poręczne, wygodne, nie potrzebują masy urządzeń peryferyjnych do wygodnego z nich korzystania. Są niemal idealne jeśli chodzi o czytanie e-booków i gazet, choć bardziej korzystne dla oczu jest korzystanie z czytników opartych na technologii e-papieru.

 

Największe wady:

Cena. Nawet najtańszy tablet droższy jest niż popularne netbooki.  Poza tym programów, których używasz na komputerze, nie zainstalujesz na tablecie. Są oczywiście ich odpowiedniki, ale o pełnym zastąpieniu choćby popularnego Photoshopa można na razie zapomnieć. Tablet to raczej uzupełnienie komputera niż sposób na jego zastąpienie. Chociaż, w niektórych przypadkach…