Akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia
22 grudnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowujący akademię nauczyciele wraz z uczniami zabrali nas do bajkowego Betlejem. Dary narodzonemu Jezusowi złożyli między innymi: Jaś i Małgosia, dziewczynka z zapałkami, Pinokio, Calineczka i Czerwony Kapturek. Oprócz bajkowych postaci małego Jezusa odwiedziły także dzieci, które ofiarowały mu swoje serca.

Mikołajki na sportowo
W pierwszym tygodniu grudnia UKS „Jedynka” zorganizował Mikołajkowy Turnieje Piłki Nożnej dla klas 1-3 szkoły podstawowej. W rozgrywkach wzięło udział 9 drużyn podzielonych na trzy grupy wiekowe. Mecze rozgrywane były sposobem każdy z każdym w poszczególnych rocznikach przy zachęcie publiczności, która zagrzewała do sportowej rywalizacji.

Rozstrzygnięcie konkursu „Piernikowy zawrót głowy”
W dniu 22.12.2017r. odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu na słodkie dekoracje bożonarodzeniowe. W konkursie wzięło udział łącznie 47 arcydzieł cukierniczych wykonanych przez uczniów naszej szkoły.
Pięknie dziękujemy za udział w tym kulinarnym wyzwaniu i duże zaangażowanie w wykonanie piernikowych ozdób – wszystkie prace były przepiękne !!!

Konkurs o tytuł „Mistrza ortografii”
20 i 21 grudnia w naszej szkole odbył się Szkolny konkurs o tytuł „Mistrza ortografii” dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie napisanego dyktanda.

Piaskiem malowane
Piaskowe obrazki to fascynująca zabawa polegająca na tworzeniu kolorowych obrazów przy użyciu kolorowego piasku. Każdy zestaw zawiera kolorowy piasek, którym posypuje się poszczególne, lepkie powierzchnie obrazka, tworząc w ten sposób wspaniałe, niepowtarzalne dzieło sztuki. Liczy się chęć do pracy oraz umiejętność koncentracji. Tuż przed świętami moi podopieczni mieli możliwość udowodnienia, że tych ważnych cech im nie brakuje i sprawdzić się w trudnej pracy z „sypankami”.

Mikołajki w Zerówce
8 grudnia odwiedził naszą klasę wyjątkowy gość – święty Mikołaj. Na spotkanie z nim przygotowywaliśmy się już wcześniej, poznając jego historię, jego dobroć okazywaną m.in. poprzez obdarowywanie prezentami ludzi, w szczególności dzieci. Uczyliśmy się piosenki o tym, że „wszystkie dzieci Mikołaja kochają i wszystkie dzieci na niego czekają”. Przed przyjściem Mikołaja dzieci obejrzały przedstawienie, w którym szczególną rolę odegrał bałwanek.

Mikołajkowa podróż w głąb oceanu
Z okazji Mikołajek Świetliczaki miały okazję zetknąć się z fascynującym światem podwodnym. Przed wejściem do specjalnie przygotowanej kopuły wzięły udział w poprowadzonej przez organizatorów prelekcji . Wysłuchały wiele opowieści związanych z przedstawionymi rekwizytami, mogły dotknąć kolczastych rybek a nawet zębów rekina, potrzymać i powąchać szkielety rozgwiazd, posłuchać szumu oceanu wydobywającego się z ogromnych muszli.

Słodkie i zdrowe Mikołajki
6 grudnia uczniowie klas pierwszych wybrali się na zajęcia kulinarne do ZSAE w Weryni, aby zdobyć nowe umiejętności i przekonać się, że pieczenie wcale nie jest takie trudne. Na miejscu całą grupę powitali uczniowie wraz z opiekunką panią Wiolettą Majewską. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę zajęć na stolnicach pojawiły się składniki na przygotowanie zdrowych tostów oraz ciasto marchewkowe na ciasteczka z marmoladą.

Tradycji stało się zadość
28 listopada uczniowie klas pierwszych spotkali się na wspólnych zabawach andrzejkowych. Na ten wieczór sale lekcyjne zostały zamienione w „sale wróżb”, w których królowały wróżki – dziewczynki z klasy 4c i 3aG. Pierwszoklasiści mieli okazję poznać zwyczaje i przysłowia związane z andrzejkami oraz sprawdzić, co przyniesie im przyszłość korzystając z usług szkolnych wróżek.

Pamiętamy
W przededniu Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 1b szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią wybrali się na cmentarz parafialny. Tu zapalili znicze na mogiłach „Tych”, którzy polegli w walkach za Ojczyznę. W ten sposób wyrazili swoją pamięć i wdzięczność poległym mieszkańcom Kolbuszowej, żołnierzom, strażakom oraz powstańcom.

Andrzejki w Zerówce
Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W dzisiejszych czasach Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach.W naszym zerówce andrzejkowe wróżby odbyły się środę 28 listopada . Atmosfera od samego rana była gorąca.

Eliminacje konkursu „Śpiewamy przeboje…”
Eliminacji wstępnych XI – edycji Konkursu Piosenki „Śpiewamy Przeboje Naszych Rodziców” brała udział nasza zerówka. Oceniania została przez Komisje artystyczną w składzie: Maria Bąk, Maria Łączna, Ryszard Trawiński. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przygotowanie dwóch piosenek z lat z 70 –tych , 80 –tych oraz 90 – tych.

Wojewódzki Konkurs „Nam Henryk Sienkiewicz patronuje”
Znamy już wyniki Wojewódzkiego Konkursu „Nam Henryk Sienkiewicz patronuje”, który jest corocznie organizowany przez Szkołę Podstawową w Nienadówce. W tym roku szkolnym sukcesem mogą pochwalić się dwie uczennice klasy 5b. Julia Dziuba została laureatką w kategorii literackiej oraz zdobyła wyróżnienie w kategorii multimedialnej.

Zabawa andrzejkowa w świetlicy
29 listopada 2017. w świetlicy odbyła się zabawa andrzejkowa. Świetliczaki zaprezentowały się w przeróżnych strojach. Przez salę świetlicową przemykały wiedźmy, Baby Jagi, czarownice i inne straszydła. Były również zwiewne księżniczki, baletnice, elfy, zadziorne kotki i kolorowe biedroneczki.

Dzień Pluszowego Misia w świetlicy
„Czy to wczoraj, czy to dziś – dzieciom jest potrzebny miś”. W związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia, w piątek 24 listopada wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z dziećmi doświetlicy szkolnej, którazamieniła się w „Misiową Krainę”. W pięknie udekorowanej sali dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki.

„Weź sobie zdrowie do serca”
W poniedziałek 30 X 2017 r. z całą klasą byliśmy na wycieczce w Poradni Nefrologicznej w Kolbuszowej, gdzie pracuje mama Agatki Blicharz. Pani pielęgniarka pokazała nam gabinet lekarski, w którym można pobrać krew, zmierzyć ciśnienie tętnicze i zważyć się.

Lekcja patriotyzmu
14 listopada 2017 roku, klasa II A gościła pana Franciszka Batorego, który był naocznym świadkiem walk Polaków o niepodległość ojczyzny oraz świadkiem procesu na którym został skazany na karę śmierci jego brat – Józef Batory, oficer łączności w AK. Został on odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Powiatowy Konkurs Inerdyscyplinarny
Z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę Szkoła Podstawowa Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Kolbuszowej pod patronatem Burmistrza Kolbuszowej i Starosty Powiatu Kolbuszowskiego. Konkurs plastyczny „Orzeł symbolem wolności”, Konkurs fotograficzny oraz Konkurs piosenki patriotycznej przeznaczono dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Rozstrzygnięcie I Konkursu Plastyczno – Językowego „Meine Postkartre aus Deutschland”
Na konkurs wpłynęło 20 pocztówek wykonanych różnorodnymi technikami plastycznymi i uwzględniającymi kryteria dotyczące treści pocztówki, które były zawarte w regulaminie. Dnia 14 listopada 2017 roku jury w składzie: Izabela Syniec i Lucyna Blicharz dokonało oglądu prac i wyłoniło zwycięzców:

Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Co roku w naszej szkole obchody Narodowego Święta Niepodległości obfitują w wiele różnorodnych wydarzeń. Podobnie było i tym razem. Do świętowania 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowywaliśmy się już od kilku tygodni. Zorganizowaliśmy Powiatowy Konkurs Interdyscyplinarny, nad którym patronat sprawowali Starosta Powiatu Kolbuszowskiego oraz Burmistrz Kolbuszowej.

Dzień Postaci z Bajek w świetlicy
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Świetliczaki również uczciły święto wszystkich bajkowych bohaterów. Był to dobry moment, aby przypomnieć sobie wielu z nich. Bajki towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. Rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

„Chory z urojenia”
W ubiegłym tygodniu 2 listopada klasa VII a wraz z wychowawcą panią Izabelą Syniec oraz opiekunem panią Marią Sito wybrała się na przedstawienie teatralne pod tytułem „Chory z urojenia”. Spektakl wystawiony był w Teatrze imienia Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

„Lekcja Pokory”
3 listopada br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w inscenizacji „Lekcja pokory” wg Karola Wojtyły. Spektakl odbył się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Akcja przedstawienia rozgrywała się w starym krakowskim antykwariacie, który był prowadzony przez Leopolda Pascala i nazywany Zakładem Pascala.

Porządki na grobie Powstańców Styczniowych
W dniu 31 października uczniowie klasy 4b w imieniu Samorządu Uczniowskiego odzwiedzili gró Powstańców Styczniowych. Dzieci uprzątnęli mogiłę, złożyły kwiaty, zapliły znicze i zmówiły modlitwę za poległych.

„Zerówkowicze” w Radiu „Cmolas”
26 października 2017 siedzibę Radia ,,CMOLAS ,,odwiedziły dzieci z naszej szkoły. Mieli okazję zapoznać się z działalnością radia. Każdy z uczestników wycieczki mógł przez chwilę zasiąść przed mikrofonem, udzielić krótkiego wywiadu zaśpiewać piosenki oraz pozdrowić swoich bliskich. Audycje mogliśmy usłyszeć już na drugi dzień o godzinie 8.30 za co serdecznie dziękujemy.

Seanse filmowe
Klasy szóste uczestniczą w projekcie Kino Szkoła. W ramach tego projektu nasi uczniowie będą uczestniczyć w 5 seansach filmowych o ciekawej tematyce dla młodzieży. Projekcja filmów odbywa się w nowiutkim kinie Cinema3D w Galerii Navigator w Mielcu.

Czyste środowisko ponad wszystko
O tym jak ważna jest w dzisiejszych czasach ochrona środowiska przypomnieli uczniowie klasy Vb naszej szkoły przedstawiając inscenizacje pt.” Śmieciowy kram.” Aktorzy zachęcali aby każdy z nas sprzątał otoczenie, a po sprzątaniu śmieci znalazły się tam gdzie powinny. Przypomnieli też o selektywnej zbiórce odpadów i możliwości dania „ drugiego życia „ niektórym odpadom.

Otrzęsinki Świetliczaków
24.10.17 r. odbyły się Otrzęsinki Świetliczaków. Najmłodsi wychowankowie naszej świetlicy zostali uroczyście przyjęci do gromady świetlicowej. Zanim to nastąpiło, maluchy przeszły test na wesołego Świetliczaka. Oprócz prób sprawnościowo- zręcznościowych były też prace nad wykonaniem własnego identyfikatora, smakowanie „dziwnych” przypraw i popisy taneczne. W pokonywaniu trudnych zadań najmłodszym pomagały starsze koleżanki i koledzy.

Pasowanie pierwszoklasistów
Ten miły wieczór, 24 października 2017 roku na długo pozostanie w naszej pamięci jako radosne przeżycie.
Było ono udziałem nie tylko uczniów, rodziców, a także gości, którzy zaszczycili swoją obecnością uroczystość pierwszaków.

Tajemnice lasu
Na początku października 2017 roku uczniowie klasy 3a SP wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Świerczowie. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość zobaczenia wspaniałej wystawy poświęconej mieszkańcom lasu, a także poznali w praktyce budowę lasu. Wielką atrakcją okazała się sala z zabawkami zrobionymi z drewna bez kleju i gwoździ, którymi świetnie się bawiliśmy.

„Proszę państwa oto miś” – czyli nasze wrażenia z wycieczki do Zoo w Krakowie
W tym roku październik mienił się najpiękniejszymi barwami jesieni, a pogoda zapraszała nas wszystkich do spacerów i wycieczek. Klasy trzecie Szkoły Podstawowej wraz z rodzicami postanowiły odwiedzić zwierzęta w krakowskim zoo, które mieści się na terenie Lasu Wolskiego. W ogrodzie przywitały nas indyjskie słonie, a najliczniejszą grupę wśród zwierząt stanowiły ptaki, potem ssaki, gady i płazy.

Smaczna wycieczka
W dniu 17.10.2017 r., tj. we wtorek, z panią wychowawczynią i całą klasą 3 a poszliśmy na wycieczkę do piekarni nr 2 w Kolbuszowej. Podczas tej wycieczki zapoznaliśmy się z procesem wytwarzania i produkcji pieczywa. Po piekarni oprowadzili nas pracownicy, którzy opowiedzieli nam o różnych maszynach i urządzeniach i pracy piekarza i cukiernika. Dowiedzieliśmy się jak wygląda piekarnia od środka. Poznaliśmy etapy powstawania pieczywa.

Spotkanie z pisarzem
W dniu 28.09.2017 r. uczniowie klasy 3 a Szkoły Podstawowej wzięli udział w spotkaniu z autorem najczęściej czytanych książek dla dzieci panem Grzegorzem Kasdepke. Pisarz jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Jego książki weszły na listę lektur szkolnych, a Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” uznała „Detektywa Pozytywkę” za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci minionej dekady.

Wiersz pt. „Rzepka” Juliana Tuwima w wykonaniu dzieci z kl,,0,, z okazji dnia bibliotek szkolnych.
Tym razem z okazji Dnia bibliotek szkolnych dzieci przygotowali teatralną niespodziankę. Niespodzianką tą było przedstawienie ,,Rzepka” Juliana Tuwima. Dzieci, które wzięli udział w inscenizacji znanego wszystkim utworu wykazali się wspaniale swoimi zdolnościami aktorskimi.

Występ „zerówkowiczów” na Dniu Seniora
Dzień Seniora to szczególne święto, święto ludzi starszych, którym należy się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia. To oni są w naszych domach piewcami tradycji. Niosą ciepło i zrozumienie. Kultywują stare obrzędy i zwyczaje, przez co wzbogacają i przekazują unikalną kulturę i obyczaje naszego regionu.

Świetliczaki na poczcie
19 października Świetliczaki odwiedziły Pocztę Polską w Kolbuszowej. Dzień wcześniej pracownicy w/w instytucji obchodzili swoje święto – Dzień Poczty Polskiej. Tego dnia maluchy zwiedziły różne pomieszczenia poczty, z zaciekawieniem przyglądały się pracy urzędników, uważnie słuchały opowieści o codziennej pracy listonosza, dowiedziały się jak ciężka bywa torba, w której nosi listy,
a nawet czym się porusza by przesyłki dotarły do odbiorców na czas.

Wycieczka do Pacanowa
Zainspirowani komiksem Kornela Makuszyńskiego , 12 października 2017 r. wyruszyliśmy śladami Koziołka Matołka do Pacanowa. Piękny poranek w tym miasteczku zachęcał nas do jesiennego spaceru, ale my pierwsze kroki skierowaliśmy do tajemniczej budowli, w której znajduje się Europejskie Centrum Bajki. Przez mysią dziurę przedostaliśmy się do miejsca pełnego magii i czarów.

Święto Komisji Edukacji Narodowej

Drodzy Nauczyciele,
W przeddzień Waszego święta,
Dziś składają Wam uczniowie
Życzeń moc w wiązanej mowie!

W hołdzie Janowi Pawłowi II
W dniu 2.10.2017 r. uczniowie naszej szkoły bardzo licznie wzięli udział w XV Gminnym Konkursie Papieskim organizowanym przez SP w Kupnie, który przebiegał pod hasłem ” Wy jesteście nadzieją świata”. Festiwal jak co roku obejmował różne kategorie i grupy wiekowe (przedszkola i „O”, kl. I- III, kl. IV- VI oraz kl. VII- III G).

Świetlicowy Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka w świetlicy rozpoczął się gromkim „ Sto lat” wyśpiewanym zaskoczonym chłopcom przez rozradowane dziewczynki. Po życzeniach, śmiechach i żartach nadszedł czas na słodki upominek dla wszystkich dzieci. Kolejnym punktem tego wyjątkowego dnia była sesja malarska, podczas której buzie Świetliczaków zamieniły się w straszydła i straszydełka u chłopców, oraz pieski, kotki i motylki u dziewczynek.

Pierwszak bezpieczny na drodze
29 września uczniowie klas pierwszych wybrali się do Miasteczka Ruchu Drogowego gdzie uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielkami Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. Dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantkami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, a także o bezpiecznym i prawidłowym przekraczaniu jezdni i dróg.

W świecie robotów LEGO
18 września uczniowie klas 1-3 mieli możliwość uczestniczenia w bezpłatnych pokazach robotyki zorganizowanych dla szkoły podstawowej. Dzieci obejrzały krótką prezentację o programowaniu i różnych nowoczesnych robotach wykonanych z klocków LEGO, a następnie same mogły sprawdzić zakres ich działania.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej Nr 1
W związku z tym, iż 29 września przypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, postanowiliśmy sprawdzić jej znajomość mieszkańców Kolbuszowej. Wyruszyliśmy w miasto i pytaliśmy przypadkowych przechodniów o odpowiedź na wylosowane pytanie. Do wyboru była wersja trudniejsza i łatwiejsza.

Świetliczaki bezpieczne na drodze
11.09.2017r. Świetliczaki poznawały zasady prawidłowego poruszania się po mieście oraz bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pan „STOP” przypomniał najmłodszym
o warunkach jakie bezwzględnie należy przestrzegać, by stać się bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego.

Pierwszy dzwonek
W tym roku wyjątkowo uczniowie pojawili się na rozpoczęciu nowego roku szkolnego nie pierwszego, a czwartego września. Starsi uczniowie , którzy znają już szkołę, spotkali się z panią dyrektor Dorotą Rabczak w sali gimnastycznej o godz. 8.15. Tu zostali oficjalnie powitani
i poinformowani o zmianach, jakie zaszły w szkole w związku z nową reformą oświatową.