Sposób układania blachy/blacho-dachówki

Sposób w jaki układa się blachy stalowe bądź blacho-dachówki czy też blachy płaskie zależy od ich formatu. Każdy arkusz blacho-dachówki układa się na łatach o rozstawie takim jaki zaleca producent i mocuje w dole przetłoczenia wkrętami samo nawiercającymi. Między sobą arkusze są łączone krótszymi wkrętami w górnej części. Należy pamiętać o odpowiednim przycięciu blacho-dachówki na wszystkich skosach. W czasie montażu szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to aby nie uszkodzić jej powłoki! Do tego najlepsze będzie obuwie posiadające miękkie podeszwy. Niezwykle ważne jest też oczyszczenie dachu po skończonym montażu.
Blachę płaską układamy na sztywnym podszyciu. Zwykle jest ono zrobione z desek, czasami z płyty wiórowej a rzadziej ze sklejki. Na podszyciu układamy specjalną matę lub membranę która zapewni wentylację pokrycia. Każdy pas mocujemy do sztywnego poszycia „żabkami” inaczej zwanymi „haftr’ami” które przytwierdzone zostają wkrętami.
Ułożenie blachy na dachu nie jest proste, i najlepiej aby zajęli się tym wykwalifikowani fachowcy.

tags: blachy odlewane 5083, rury mosiężne CuZn39Pb, blachy miedziane miedź odtleniona SF-Cu/SE-Cu, blachy miedziane miedź beztlenowa OF-CU, spongiolit