Gry planszowe są jednym z wielu rodzajów gier towarzyskich. Do możliwości rozpoczęcia konieczne jest posiadanie odpowiedniej planszy. Zazwyczaj liczba graczy potrzebna do rozgrywek waha się od 2 do 6 ludzi. Do jednych z najstarszych gier planszowych należy młynek i tryktrak, które są znane ludzkości co najmniej od średniowiecza. Niektóre z gier przez rozwój technologii znalazło swoje odpowiedniki komputerowe czy konsolowe. W szachy można zagrać na komputerze, a przeciwnikiem jest sztuczna inteligencja. Również sudoku można rozwiązywać poprzez aplikacje na telefonie. Do niektórych gier, takich jak statki (okręty) planszą może być zwykła kartka papieru w kratkę.
Gry planszowe są świetnym rozwiązaniem na nudne wieczory, spędzane z rodziną czy przyjaciółmi. Pozwalają one odciągnąć się wszystkim od ciągłego wpatrywania w telewizor, komputer czy komórkę i miło spędzić czas na zdrowej rywalizacji. Do najpopularniejszych współczesnych gier znanych wszystkim należą Monopol, Jenga czy Scrabble.
Gry planszowe dla dzieci cechują się tym, że oprócz wymiaru rozrywkowego, posiadają również wiele walorów edukacyjnych. Ich trudność w głównej mierze zależy od przedziału wiekowego jego graczy. Uczą zdrowej rywalizacji, czasem gry zespołowej, logicznego myślenia i umiejętności tworzenia taktyki. Często gry wymagają też zręczności fizycznej i czujnego oka, co również jest przydatne w realnym życiu. Jest to więc idealny sposób, żeby dziecko nauczyło się czegoś nowego i przydatnego oraz spędziło miłe chwile z rodzicami lub znajomymi.