Remont mieszkania lub domu to czas, w którym nasze meble są szczególnie narażone na zniszczenia, które mogą być efektem prowadzonych prac, w tym między innymi malowania ścian. Kluczem do zachowania mebli w należytym stanie oraz zwiększenia ich żywotności, powinno być działanie prewencyjne i odpowiednie zabezpieczenie mebli zanim przystąpimy do prac remontowych. Jednym ze skutecznych sposobów może być po prostu wyniesienie lub wystawienie mebli z malowanego pomieszczenia, dzięki czemu unikniemy potencjalnego zagrożenia związanego z zachlapaniem farbą lub też zabrudzeniem pyłem podczas przygotowywania ścian pod malowanie.

Niestety nie zawsze możemy sobie pozwolić na wystawienie mebli i czasami musimy sobie radzić innymi sposobami. Jeżeli zamierzamy malować ściany to kluczową czynnością powinno być odpowiednie ustawienie mebli. Sprawdzonym i praktycznym sposobem będzie ich odsunięcie od ścian oraz skierowanie przednią stroną do środka, ku sobie, dzięki czemu meble będą maksymalnie oddalone od malowanej powierzchni i w ten sposób zminimalizujemy ryzyko zachlapania farbą.

Odpowiednie ustawienie to nie wszystko

Oczywiście samo ustawienie mebli na środku pomieszczenia to nie wszystko. Następnie powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć a pomocne nam w tym będą folia malarska oraz papierowa taśma. Aby zwiększyć bezpieczeństwo mebli powinniśmy wybrać grubą folię, która będzie bardziej odporna na ewentualne zniszczenia. Następnie folią malarską powinniśmy dokładnie owinąć meble, w miarę możliwości nawet dwukrotnie. Po tym zabiegu papierową taśmą jesteśmy w stanie zabezpieczyć końce folii tak, aby pod jej powierzchnię nie mogła dostać się farba.

Prewencyjne działania, które wymieniono w tym tekście, to oczywiście podstawowe przygotowanie mebli przed malowaniem ścian. W trakcie remontu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na porządek i musimy mieć świadomość, że nawet takie przygotowanie nie zawsze jest w stanie w stu procentach chronić meble przed zniszczeniem, dlatego musimy być bardzo ostrożni. Więcej o tym jak przygotować się do remontu oraz między innymi jak zabezpieczać meble można przeczytać w specjalnie przygotowanym poradniku pod linkiem https://www.meble.pl/poradnik.