Przedstawiamy kolejną książeczkę wydawnictwa TacyJakJa.pl pt. „Listy o myślach samobójczych”, tym razem na trudny temat związany z kryzysem samobójczym. Jak rozumieć pojawienie się myśli samobójczych? – wszak nie zawsze są one związane z chorobą psychiczną. Jak radzić sobie w takim momencie, a także jak rozmawiać z osobą, która takie myśli ma? Na czym polega proces samobójczy? Na te i na inne pytania starają się odpowiedzieć wspólnie – zgodnie z konwencją poradników TacyJakJa.pl – zarówno osoby, które miały takie doświadczenie, jak i lekarz – dr n. med. Anita Młodożeniec, psychiatra i suicydolog.

„Czy nam się to podoba, czy nie – samobójstwo istnieje i pomimo starań, badań, rozwoju medycyny nadal wielu ludzi w ten sposób umiera.” – pisze dr Młodożeniec – „Żaden lekarz czy terapeuta, który pracuje z osobami w kryzysie samobójczym nie zaczyna rozmowy od negowania samobójstwa. Nic nie pomoże mówienie, że samobójstwo jest złe, niemoralne czy głupie… Może wręcz zaszkodzić”.

Autorzy książeczki nie dyskutują na temat wolności wyboru w kwestii odebrania sobie życia. Świadomość, że wybór taki ma każdy z nas, a linia graniczna jest bardzo cienka – była bolesnym doświadczeniem osób wypowiadających się w książeczce. Nie da się zabronić samobójstwa. Można za to nie oceniać i nie wartościować, natomiast skupić się na wsparciu i pomocy w przetrwaniu kryzysu. To jest możliwe …

„Pewnego dnia ustaliłam ze sobą, że chcę żyć. Jednak chcę żyć. Wymagało to ode mnie odwagi” – pisze plexxo z TacyJakJa.pl, a jej słowa stały się mottem tej książeczki.

Zapraszamy do lektury tej niezwykłej rozmowy. Książka do kupienia w księgarnia portalu TacyJakJa.pl w cenie 22zł.

Autor: Anita Młodożeniec

Wydawnictwo: TacyJakJa.pl

Rok wydania: 2014

ISBN: 978-83-930421-8-0

Ilość stron: 56 Format: 19na21 Oprawa: twarda

Spis treści
Słowo wstępne 5
Część I – Czym jest kryzys samobójczy 7

  • Wyobrażanie sobie śmierci a myśli samobójcze 11
  • Samookaleczanie 15
  • Proces samobójczy 17
  • Nagły impuls 27
  • Wpływ choroby psychicznej 29
  • Ci, którzy zostają 34

Część II – Pomoc jest możliwa 35

  • Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni 51

Z perspektywy psychoterapeuty 53