W rozmowie publikowanej na łamach serwisu medscape.com doktor Stephen M. Strakowski z Uniwersytetu w Cincinnati próbuje odpowiedzieć na pytanie w jakich warstwach mózgu znajdują się ośrodki odpowiedzialne za epizody manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Naukowcy od lat starają się zrozumieć funkcjonowanie mózgu i czynniki odpowiedzialne za poszczególne zaburzenia psychiczne i emocjonalne. Zrozumienie istoty chorób psychicznych pozwoliłoby na znaczący postęp w ich leczeniu.
Podejrzewa się, że poza genetycznymi uwarunkowaniami za epizody manii odpowiedzialne są zaburzenia neuroprzekaźników i nieskoordynowane działania mózgu. W szczególności po lewej stronie mózgu i w korze przedczołowej. Ten bowiem obszar mózgu odpowiedzialny jest za planowanie działań i przewidywanie ich konsekwencji, ustalanie priorytetów i tłumienie działań impulsywnych, reguluje stan emocjonalny człowieka. O tym jak ważna jest kora przedczołowa dla funkcjonowania emocjonalnego człowieka przekonał się w połowie XIX wieku nijaki Phineas Gage. Metalowy pręt przebił jego czaszkę i uszkodził właśnie tę część mózgu. W wyniku wypadku całkowicie zmieniło się jego zachowanie – stał się porywczy, wulgarny, trudno było mu się skupić na konsekwentnym zrealizowaniu zadania. Jego osobowość zmieniła się tak drastycznie, że zainteresowała lekarzy i stała się jedną z pierwszych udokumentowanych historii zmiany osobowości na skutek uszkodzenia mózgu.
Naukowcy mają nadzieję, że wiedząc tak dokładnie która część mózgu odpowiada za zaburzenia afektywne i jakie mechanizmy tymi zaburzeniami sterują uda się lepiej je leczyć i im przeciwdziałać. Nie tylko za pomocą farmakoterapii ale w szczególności za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej i psychoterapii, wykorzystując plastyczność mózgu. Kora przedczołowa zajmuje około 30% całej kory mózgowej i jest najbardziej rozwinięta, ale i elastyczna – szczególnie u młodych ludzi – a choroba afektywna dwubiegunowa rozwija się w znaczącym stopniu właśnie wśród młodych ludzi, zwykle około dwudziestego roku życia, czyli w okresie, gdy jak wykazują najnowsze badania wykonane przy pomocy rezonansu magnetycznego kora mózgowa wciąż się rozwija.
Artykuł w języku angielskim – wart uwagi. Bipolar Disorder: Where Does It ‚Live’ in the Brain?