Przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, długie siedzenie przed telewizorem lub komputerem powoduje, ze oczy staja się przesuszone. Taka dolegliwość ma swoją nazwę- zespół suchego oka (w skrócie ZSO). Oprócz podanych już wyżej powodów przyczyniają się także do ZSO palenie papierosów, noszenie soczewek, stosowanie hormonalnej antykoncepcji a nawet przyjmowanie niektórych leków na nadciśnienie.
Przy ZSO oczy są suche, podrażnione, pieką i ma się wrażenie piasku pod powiekami oraz ciężkie powieki. Czasami można odczuwać światłowstręt i widzieć przez mgłę.
Rozwiązaniem tego problemu jest nawilżanie oczu. W aptekach jest wiele preparatów zastępujących łzy, ale najlepsze są te, które zawierają jak najwięcej kwasu hialuronowego, który jest składnikiem naturalnych łez.
ZSO można zapobiegać przestrzegając kilku podstawowych zasad: pracując przy komputerze należy, co pół godziny robić krótkie przerwy, mrugać, popatrzeć w dal; nawilżać powietrze, aby nie było zbyt suche; pić, co najmniej dwa litry płynów dziennie; nie włączać klimatyzacji, jeśli nie jest to absolutnie konieczne i nie zapominać o demakijażu oczu.