Bella, piękna, młoda kobieta mieszka w małym prowincjonalnym Miasteczku ze swym ojcem. Każdy zna się tutaj od lat i wie o sobie prawie wszystko. Dla niektórych to idealne miejsce do życia, ale nie dla Belli. Ona marzy o czymś innym, o wielkich przygodach, wielkiej miłości, innym świecie i wie, że gdzieś tam daleko, to wszystko na nią czeka. Czytając książki o przeróżnych miejscach, wielkich miłościach, pragnie wyrwać się z tej małej mieściny i żyć inaczej. Ciągle chodzi z głową w książkach, dlatego też mieszkańcy uważają ją za dziwną. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego chce uciec. Gaston, najprzystojniejszy z mężczyzn, tylko czeka na dogodną okazję, by poślubić Bellę. Ona jednak nie jest zainteresowana jego zalotami, uważa go za zarozumiałego półgłówka i ani myśli o małżeństwie z nim.

Pewnego dnia jej ojciec Maurycy wyjeżdża z miasteczka na konkurs wynalazków, gubi się w lesie, gdzie czyhają wygłodniałe wilki. Trafia do wielkiego zamku szukając schronienia. Nie wie kto jest jego właścicielem, ale kiedy okazuje się, że jest to ogromna i dzika bestia, próbuje uciec. Bestia jednak nie pozwala na ucieczkę, bierze Maurycego jako więźnia do swych lochów. Kiedy koń Maurycego, Filip, wraca do miasteczka sam, Bella jest przerażona. Martwi się o starego ojca i długo nie myśląc nakazuje Filipowi, żeby zabrał ją tam, gdzie on jest. Docierając na miejsce nie wie czego się spodziewać. Chce tylko odzyskać tatę i wrócić z nim do domu. Wtedy poznaje Bestię, wielką, straszną i dziką. Nie pozwala na zabranie ojca z więzienia, bo jak twierdzi, jest on złodziejem, gdyż chciał ukraść różę z jego ogrodu i teraz musi za to zapłacić. Bella proponuje, by wypuścił ojca i wziął ją w zamian. Z początku Bestia nie zgadza się, ale po namyśle, że może to dzięki niej klątwa zostanie zdjęta, godzi się na ten układ. Wypuszcza ojca i więzi Bellę w lochu.

Kiedy dziewczyna płacze w zimnej i ciemnej celi z małą pomocą przychodzą mieszkańcy zamku, Płomyk i Trybik, którzy pod wpływem klątwy czarownicy zmienili się w przedmioty. Bella widząc gadający stojak na świece i zegar jest przerażona, ale gdy po chwili okazuje się, że ci przyszli z pomocą, łagodnieje. Domownicy prowadzą dziewczynę do jednego z pokoi gościnnych, bo skoro ma tutaj zostać do końca życia jako więzień, w pokoju będzie jej wygodniej i cieplej niż w ciemnej celi więziennej.

[…] Jego jedynym oknem na świat było czarodziejskie zwierciadło. Róża zaś miała kwitnąć aż Książe ukończy 21 lat. Jeśli uda mu się pokochać kogoś z wzajemnością do chwili, kiedy opadnie jej ostatni płatek, klątwa zostanie zdjęta. Jeżeli nie, na zawsze pozostanie Bestią.

Lata mijały. Książę z każdym dniem coraz bardziej tracił nadzieję. Bo któż mógłby pokochać Bestię?

Piękna i Bestia jest filmową ekranizacją animacji Disney’a z 1991 roku. Oryginalna wersja sprzed lat zachwyciła widzów na całym świecie. Od pewnego czasu wytwórnia Disney’a „odświeża” swoje poprzednie filmy oraz bajki i robi to w znakomity dla oka sposób. Kostiumy zaprojektowane przez Jacqueline Durran (projektowała także ubrania do filmu Anna Karenina) były wprost identyczne jak w animowanej wersji. Emmie Watson, odtwórczyni głównej roli Belli, bardzo zależało, żeby jej strój był jak najbardziej zbliżony do oryginału. Bardzo ważnym elementem był też strój Bestii. Nie było to łatwe zadanie, ale Durran świetnie sobie z nim poradziła. Chodziło o to, by wyglądał jak arystokratyczny gentelmen nadal będąc Bestią. Co do animowanej „obsady”, nie było widać (przynajmniej nie zauważyłam) sztuczności. Z początku wydawało mi się, że nie będą one zbyt dobre, bo jest to naprawdę ciężka robota, ale graficy Disney’a bardzo postarali się o to, by każdy przedmiot wyglądał jak najbardziej realistycznie. Nawet podczas mowy, usta (jeśli tak je można nazwać) układały się w taki sposób, jak gdyby naprawdę mówiły.

Muzyka i piosenki w filmie śpiewane przez aktorów wprost zapierały dech w piersiach. Emma Watson (filmowa Bella)przygotowując się do roli Belli pobierała lekcje śpiewu (źródło www.filmweb.pl). Dan Stevens (odtwórca Bestii) także poradził sobie z zaśpiewaniem jednej z piosenek, mimo, że jego głos został przekształcony efektami specjalnymi, by bardziej przypominał Bestię niż człowieka. Scena w barze, gdzie Gaston i jego przyjaciel Le Fou także miała nowy tekst napisany przez Howard’a Ashman’a, amerykańskiego dramaturga i autora tekstów piosenek do filmów. W oryginalnej wersji animacyjnej piosenka jest krótka, zabawna, w filmie zaś jest o wiele dłuższa i odważniejsza. Sceny tańca także robią wrażenie.

W filmie było także kilka zmian scen oraz zauważyłam, że scenarzyści dodali jedną bądź więcej. W scenie na zamkowym podwórzu, kiedy po powrocie z lasu Bella i Bestia przechadzają się rozmawiając, w animowanej wersji widzimy jak Bestia próbuje zaprzyjaźnić się z ptakami (wróbelki bodajże), w filmie widzimy, że jest to koń Belli, Filip. Ze scen dodatkowych, jedna zwróciła moją uwagę, a mianowicie scena kiedy Bestia pokazuje Belli zaczarowaną mapę, która może ich przenieść w każde miejsce na ziemi. Nie będę zdradzać, gdzie konkretnie Bella sobie zażyczyła pojechać (polecieć), to zobaczycie sami.

Z obsady obok Emmy Wattson (Belli) i Dan’a Stevens’a w filmie występują same gwiazdy. Przystojnego Gastona zagrał Luke Evans (znany z filmów takich jak Dracula gdzie zagrał główną rolę Vlada w 2014 roku oraz Dziewczyna z pociągu z 2016 roku gdzie zagrał Scott’a, męża zamordowanej dziewczyny). Luke moim zdaniem to najlepszy wybór, Gaston był identyczny jak w bajce z 1991 roku. Jego gra aktorska zachwyca, każda scena którą zagrał, wydawałoby się jak by przychodziła mu z niesamowitą łatwością i gracją. Był uroczy, trochę głupkowaty, ale ja nie mogę napisać o nim nic złego, bo osobiście jestem wielką fanką tego aktora. Widzimy także takie gwiazdy jak Kevin Kilne, który zagrał ojca Belli, Maurycego (znany z filmu Francuski pocałunek z Meg Ryan), słynnego Le Fou zagrał Josh Gad (widziałam z nim tylko jeden film – Między nami seksoholikami – i zrobił naprawdę dobre wrażenie), Ewan McGregor, tego pana chyba nie muszę nikomu przedstawiać dał głos Płomykowi, a Ian McKellen (słynny Gandalf z Władcy Pierścieni i Hobbita) użyczył głosu Trybikowi. Emma Thompson zagrała Panią Imbryk. Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność, ale wydaje mi się, że lepiej będzie kiedy sami obejrzycie film i wyrobicie własne opinie na temat gry aktorskiej i całokształtu filmu.

Jedyne co mnie trochę zdziwiło to to, że film (moim zdaniem) trochę nie nadaje się dla dzieci poniżej siódmego roku życia. Będąc w kinie przede mną siedziała mama z dwójką dzieci (może 4 i 6 lat), i kiedy była scena np. z wilkami w lesie, gdzie wilki wyglądały bardzo realistycznie, dziewczynki się rozpłakały. Później kiedy zobaczyły Bestię (która moim zdaniem była identyczna jak w bajce tylko po prostu bardziej żywa), było tylko gorzej. Jest kilka scen, których nie pokazałabym dzieciom, bo są zbyt prawdziwe, agresywne i dzieci mogą się wystraszyć. Ale jest to tylko moja opinia, nie musicie się oczywiście ze mną zgadzać. Mimo wszystko, film w pełni zasługuje na miano najlepszego filmu Disneya ostatnich lat według mnie, jestem oczarowana całokształtem, kolorami, grą aktorską i animacją.

Serdecznie zachęcam wszystkich fanów bajki z 1991 roku do obejrzenia tej wersji. Mnie urzekła, mam nadzieję, że i was urzeknie.