Łuszczyca jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych (szacuje się, że dotkniętych tą chorobą jest około 2-4 % całej populacji), według lekarzy uwarunkowana jest genetycznie i jest schorzeniem niezakaźnym, niezłośliwym i niestety nieuleczalnym. Do końca nie jest poznana przyczyna jej powstawania, ale przypuszcza się, że ma jakiś związek z nieprawidłowym działaniem systemu immunologicznego. Jest ponad to chorobą z przewlekłym przebiegiem, czasami samoistnie ustępującą, ale powracającą.
Charakteryzuje się czerwonobrunatnymi lub zaróżowionymi płaskimi o wyraźnych brzegach i zróżnicowanej wielkości grudkami, które są pokryte srebrzystoszarą lub srebrzystą łuską, która ma tendencje do nawarstwiania się.
Zmiany na skórze najczęściej występują na zgięciach kończyn (łokcie, kolana)w okolicy pośladków i kości krzyżowej, a także na owłosionej skórze głowy, i w uchu wewnętrznym.
Łuszczyca ma bardzo zróżnicowany przebieg: u niektórych zmiany są niewielkie, małe pojedyncze plamki, ale niektórzy pechowcy zajętą mają dużą powierzchnie skóry i mimo że sama choroba nie jest groźna to potrafi dokładnie zniszczyć życie chorego, jeśli ten nie będzie potrafił jej oswoić i nauczyć się z nią żyć.