Śpij spokojnie

Przyszło nam żyć w takich czasach, że niewiele osób jest całkowicie zdrowych. Wykrywa się coraz więcej chorób czy różnych schorzeń, które utrudniają, a nawet kończą przedwcześnie życie . Dotyczy to wszystkich ludzi, tych całkiem malutkich jak i tych w starszym wieku. Dolegliwości zdrowotne nie omijają już prawie nikogo.
Szczęście w tym nieszczęściu, że oprócz chorób, bardzo rozwinęła się również medycyna i różne formy zabiegów medycznych a nawet skomplikowanych operacji. Mamy możliwość leczenia u wielu fachowców , dostęp do specjalistycznych urządzeń a nawet środków farmaceutycznych.
Lekarze ratują nam życie, przeprowadzając nierzadko skomplikowane operacje a czasem nawet szereg takich zabiegów. Bardzo powszechnym środkiem pomocnym w ogólnym znieczuleniu pacjenta przed operacją jest tak zwana narkoza. Fachowa nazwa to eter dietylowy i jest najstarszym środkiem pomocniczym tego typu. Eter znany jest od roku 1846, kiedy to po raz pierwszy został użyty w Stanach Zjednoczonych przez pewnego amerykańskiego dentystę. Szybko znalazł zastosowanie również w Polsce bo już cztery miesiące później w Krakowie dokonano pierwszej operacji z użyciem narkozy w postaci eteru.
Do dzisiaj narkoza pozwala pacjentowi „spać spokojnie ” podczas operacji, bez świadomości wykonywanych czynności i braku odczuwania bólu.