Pogoda, choć sama w sobie nie jest czynnikiem chorobotwórczym, może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Zauważyli to już ludzie starożytni, którzy konkretnym stanom pogody przypisywali rozmaite dolegliwości. Bez wątpienia wielu z nas doświadczyło na sobie oddziaływania aury na samopoczucie, ale są i tacy, których kondycja psychofizyczna jest od niej niezależne. Osoby, które jednak reagują na zmiany pogody nazywa się meteoropatami.

Na pogodę składają się różne czynniki, np. temperatura, zachmurzenie i nasłonecznienie, ciśnienie, wilgotność, opady, wiatr. Czasem radykalna zmiana aury pociąga za sobą zmiany wszystkich tych parametrów, co jest przez wrażliwców szczególnie odczuwalne. Uskarżają się wtedy na bóle stawów i kości, bóle głowy, duszności, skoki ciśnienia, bóle serca, depresję. Dolegliwości te mogą okazać się niebezpieczne, gdy dotknięte nimi osoby cierpią na różne choroby, których objawy pojawiają się lub zaostrzają właśnie ze względu na pogodę. Jednak nie tylko ludzie chorzy fizycznie odczuwają zmiany pogody. Dotyczy to również osób zdrowych, których organizm tak po prostu reaguje na czynniki zewnętrzne. W ich wypadku dolegliwości związane ze zmianami aury są niegroźne, choć czasem zaczynają dokuczać nawet kilka dni wcześniej, zapowiadając w ten sposób zbliżającą się przemianę warunków atmosferycznych.

Najłatwiej jest dostrzec fizyczne zaburzenia samopoczucia (są najbardziej dotkliwe), które nasilają się szczególnie podczas upalnych lub mroźnych temperatur. Wtedy pojawiają się liczne zasłabnięcia, przegrzanie organizmu, udary albo z kolei wyziębienie ułatwiające zarażenie wirusami i prowadzące do przeziębień, a nawet grypy. Mniej widoczne są natomiast zmiany naszego zachowania i nastoju, na które także oddziałują warunki klimatyczne. Do najpopularniejszych przykładów należy senność w pochmurne i deszczowe, dni, apatyczność, zmęczenie czy ogólne osłabienie. Długotrwała ponura aura niekorzystnie wpływa na samopoczucie, a jest to w dużej mierze spowodowane brakiem światła słonecznego. Odpowiednia ilość światła dziennego jest źródłem zadowolenia i radości, napełnia nas chęcią życia. Promienie słoneczne dostarczają też ludzkiemu organizmowi witaminę D, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju układu kostnego.

Okazuje się więc, że nasze zdrowie i samopoczucie po części zależne jest od czegoś tak nieprzewidywalnego i nieposkromionego, jak pogoda.

W taki dzień, kiedy pogoda nas nie rozpieszcza i pozostawia wiele do życzenia, zaś kiepskie samopoczucie nie pozwala nam sprawnie funkcjonować, zatrzymaj się na chwilę, odpocznij, zrelaksuj przy muzyce lub dobrym filmie, rozgrzej się lampką dobrego wina lub skorzystaj z ciepłego i przyjemnego w dotyku koca elektrycznego lub poduszki rozgrzewającej. Każdy sposób dobry by przetrwać niesprzyjającą aurę.