Niestety w dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele różnych substancji, które zażywane przez człowieka mogą bardzo szybko doprowadzić nasz organizm do uzależnienia się od danej substancji.
Taki substancje określamy jako narkotyki. Istnieje wiele rodzajów narkotyków, które mają różnorodny wpływ na nasz organizm. Bardzo często młodzi ludzi, chcąc czy to zaimponować rówieśnikom, czy też doskonale bawić się na dyskotece, sięgają po różnego rodzaju narkotyki. Każda z tych substancji działa na organizm człowieka na różne sposoby jednak każda z nich może nas uzależnić nawet już po kilkukrotnym zażyciu. Dlatego też na całym świecie można spotkać specjalne ośrodki, w których lekarze zajmują się osobami uzależnionymi. Osrodek leczenia uzaleznien jest najlepszym rozwiązaniem dla osoby chorej. Jeżeli osoba uzależniona potrafi dostrzec swój problem to wtedy może i chce dobrowolnie poddać się leczeniu.
Mimo tego, iż narkotyki są substancjami zakazanymi a za ich posiadanie grożą wysokie kary, to i tak są one ciągle obecne w społeczeństwie.