Medycyna estetyczna jest intensywnie rozwijającą się dziedziną. Dostępnych jest coraz więcej zabiegów, a także ich jakość stale wzrasta. Wiąże się to z powstawaniem nowoczesnych centrów medycyny estetycznej, gdzie wdrażane są nowe techniki i metody. Jedną z gałęzi tej nauki jest ginekologia estetyczna.
Zajmuje się ona poprawą zarówno estetyki, jak i funkcji seksualnych narządów płciowych kobiet. Pozwala to na wzrost poczucia komfortu i samoakceptacji, a także na czerpanie satysfakcji z życia seksualnego.
Celem zabiegów ginekologii estetycznej jest usuwanie wad wrodzonych narządów rodnych, nabytych zniekształceń, np. poporodowych, a także zmiana warunków anatomicznych pochwy, mająca na celu umożliwienie satysfakcjonującego współżycia.
Do najpopularniejszych zabiegów należy plastyka warg sromowych. Polega ona na chirurgicznym ich zmniejszeniu.
Plastyka pochwy jest rozwiązaniem dla kobiet po trudnych i traumatycznych porodach. Niekiedy potrzebne jest nacięcie krocza w trakcie porodu, również ściany pochwy i mięśnie krocza ulegają osłabieniu, powodując zaburzenie funkcji seksualnych.
Takie zabiegi, jak odtwarzanie błony dziewiczej lub odmładzanie pochwy mają znaczenie w poprawie komfortu psychicznego. Wzmacniają pewność siebie i zadowolenie z własnego ciała.
Inną kategorią są zabiegi, których celem jest likwidacja nietrzymania moczu. Są one potrzebne u osób po urazach kręgosłupa, zaburzeniach układu nerwowego oraz, rzadziej, przy uszkodzeniu mięśni miednicy.
Ginekologia estetyczna przynosi wiele korzyści. Dla niektórych kobiet może być ratunkiem i sprawić, że jakość życia znacznie wzrośnie.