Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne są dla zdrowia badania profilaktyczne. Powinny one być wykonywane regularnie, szczególnie po ukończeniu 30 roku życia, gdy ryzyko pojawienia się różnych chorób zaczyna się nasilać. Niestety niektóre z tych badań nie są zbyt przyjemne. Mimo wszystko powinno się je wykonywać, gdyż może nam to zaoszczędzić wielu nieprzyjemności i kolejnych wizyt u lekarzy.

Jednym z bardziej znaczących badań jest kolonoskopia. Zalecana jest ona osobom, których krewni cierpieli na choroby nowotworowe, szczególnie jeśli chodzi o układ trawienny. Badanie to niestety nie jest zbyt przyjemne i wymaga pewnych przygotowań.

Kolonoskopię można wykonać w znieczuleniu częściowym, jednak na tę metodę decydują się wyłącznie osoby, które nie mogą z przyczyn zdrowotnych przebywać pod pełną narkozą. Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym to zdecydowanie bardziej przystępna wersja tego nieprzyjemnego, aczkolwiek niezbędnego badania. Zabieg poprzedzany jest paroma dniami ścisłej diety połączonej z regularnym zażywaniem środków przeczyszczających.

Kolonoskopia pozwala na zbadanie błony jelita grubego i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce nowotworów. Warto przełamać niechęć i wstyd i raz na kilka lat poddać się takiemu badaniu.