W ciągu ostatnich lat zauważalny był duży rozwój w medycynie. Dzięki pracy lekarzy, naukowców, farmaceutów i biotechnologów, wiele osób, które w przeszłości nie miałyby szans na przeżycie, teraz może zostać całkowicie wyleczonym. Postęp medycyny mocno przyczynił się też do przeżywalności i rozwoju wcześniaków. Przedwcześnie narodzone dzieci miały kiedyś dużo mniejsze szanse na przeżycie, a nawet jeśli przeżyły, czasem musiały borykać się z wieloma problemami zdrowotnymi związanymi z nieprawidłowym rozwojem.
Jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny jest medycyna estetyczna. Choć mogłoby się wydawać, że służy ona wyłącznie poprawianiu kompleksów, które bardzo często są przejaskrawione, prawda jest całkiem inna. Medycyna estetyczna bywa niezbędnym elementem usuwania skutków innych chorób. Dla pacjenta ważne jest, aby nie widział na swoim ciele śladów po przebytej chorobie. Ma to bardzo dobry wpływ na ich psychikę. Warto poruszyć temat psychiki w kwestii medycyny estetycznej. Może ona zdziałać cuda, pomóc pozbyć się kompleksów i uwierzyć w siebie. Coraz więcej kobiet wpada jednak w pułapkę i po kolejnych zabiegach wciąż doszukują się u siebie kolejnych niedoskonałości, których mogą się pozbyć. Jest to błędne koło, bardzo niebezpieczne.
Jeśli chodzi o kwestie takie jak chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna Warszawa jest niekwestionowanym liderem na Polskim rynku. To właśnie w stolicy znajduje się najwięcej gabinetów oraz klinik. Przyciągają one pacjentów z całej Polski.