1. Lalka i wampir.

Do XIX-wiecznej Warszawy przybywa wzbogacony kupiec, Stanisław Wokulski. Oprócz pieniędzy i zahartowania przywozi ze sobą mroczną tajemnicę.

Podczas podróży poznał przerażająca historię okrutnej bestii, która w przebraniu arystokraty sieje ból i śmierć. Po przybyciu do uśpionej pod rozbiorami Warszawy zaczyna poznawać, siejące zgrozę wśród biedoty, opowieści o tajemniczych zgonach. Wraz z pojawianiem się kolejnych elementów zagadki, coraz bardziej staje się jasne, że bestia zawitała do miasta. Wokulski walcząc ze swoim zdroworozsądkowym, pozytywistycznym usposobieniem odgaduje, że kolejna ofiarą wampira ma być piękna Izabela. Postanawia uratować kobietę. Ta jednak nie tylko nie potrafi przezwyciężyć w sobie kastowych uprzedzeń w stosunku do ewentualnego wybawcy, ale przede wszystkich umiejscowić towarzyszącego jej leku i niepokoju.

Czyżby to chorobliwie zakochany i dający się ponosić niezdrowym urojeniom Wokulski był prawdziwym zagrożeniem dla nieszczęśliwej Izabeli? A może podczas jego podróży przydarzyło się coś jeszcze? Może bestia ukrywa się bliżej niż Wokulski mógłby przypuszczać? W tle pojawia się przekonujący obraz mieszkańców miasta. Nie zdających sobie sprawy z zagrożeniach i skupionych na swoich sprawach.

2. Ogniem i mieczem. Na zombie!

Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia. Latem było wielkie zaćmienie słońca, potem kometa pojawiła się na niebie. Wreszcie pory roku przemieszały się tak, że najstarsi ludzie nie pamiętali. Na koniec z grobów zaczęły powstawać szkaradne potwory głodne łez i mięsa ludzkiego.W tych trudnych politycznie czasach żołnierze polskiej husarii staneli przed ciężkim zadaniem. Musieli odgonić nie tylko wrogie armie, które wraz z buntownikami wtargnęły do ojczyzny, ale i diabelskim pomiotem.Jan Skrzetuski wraz z wiernymi towarzyszami wyrusza na ostatnią walkę. Po drodze ratuje osaczone przez bandę zombie piękną Helenę i jej opiekunkę. Od tego czasu sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, zwłaszcza że Helena interesuje się probujący wykorzystać bunt żywych trupow do własnych celow okrutny Bohun. Wywozi on dziewczynę do, zamieszanej w sprawę zmartwychwstańcow, wiedźmy Horpyny.

Czy dzielnym polskim żołnierzom i w tej sytuacji uda się opanowac polityczną i metafizyczną zamieć w Rzeczypospolitej. Jakie decyzje podejmą magnaci. I najważniejsze czy Skrzetuskiemu uda się uratować Helenę.

3. Infekcja zła. Przedwiośnie

Kiedy szklane domy okazały się mrzonką starego Baryki, a cała Polska pogrążona była w wielkiej rewolucji pokoleniowej, Cezary – młody obiecujący lekarz – odkrywa u siebie złowrogie objawy, które towarzyszą zapaleniu płuc, jakie zaatakowało polskie społeczeństwo po wojnie z bolszewikami. Nauczony doświadczeniem z rewolucji w Baku o kruchości ludzkiego życia, postanawia wszystkie swoje siły i możliwości zaangażować w walkę z wirusem. Tymczasem coraz większa ilość Polaków (w tym zakochana w Baryce Karolina) zaczyna umierać w męczarniach, które towarzyszą strasznej chorobie.Przy okazji badań nad złowrogim wirusem Cezary odkrywa, że wraz z infekcją współwystępuje degradacja ludzkich instynktów. Wiąże się to z posuniętym do granic możliwości zezwierzęceniem, jakiego świadkiem był na wschodzie. Sytuacja wydaje się dramatyczna.

Czy uda mu się uratować swoją dopiero co odzyskaną ojczyznę i ukochaną Laurę? Czy uda mu się pokonać złowrogi wirus i obce siły radzieckiej armii?