Podobno wielu z nas ma jakieś zaburzenia psychiczne, z których nie zdajemy sobie sprawy. W naszym społeczeństwie zdrowie psychiczne to temat tabu, a równocześnie temat, którego się szalenie boimy. Medycyna stoi na stanowisku, że należy o tym głośno mówić, bo najbardziej boimy się tego, czego nie znamy.
Mówi się, że większość z nas miała w życiu jakiś epizod psychotyczny, który jednak nie ma wpływu na nasze zdrowie psychiczne. Ponadto coraz częściej ludzie przyznają się do depresji, którą kiedyś traktowano jak fanaberię. Medycyna wskazuje, że za jakiś czas depresja będzie drugim czynnikiem wpływającym na śmiertelność społeczeństwa. Dlatego należy o niej głośno mówić i nie wstydzić się tej choroby.
Wiadomo, że zdrowie psychiczne to jest bardzo delikatny temat i trudno jest go podejmować w publicznym dyskursie. Niemniej na pewno należy wskazywać, że współczesna medycyna potrafi wpłynąć pozytywnie na wiele zaburzeń, które kiedyś traktowane były jako wstydliwe, a przede wszystkim nieuleczalne.