Chociaż często bagatelizujemy chrapanie leczenie tego schorzenia często jest koniecznością. Bowiem ta niewielka przypadłość może spowodować szereg bardzo poważnych chorób układu krążenia i oddechowego.
Leczenie chrapania nie jest jednak takie proste. Najczęściej wiąże się z niewielkim zabiegiem chirurgicznym, który polega na usunięciu lub wyprostowaniu przegrody nosowej, wyeliminowania polipów z nosa czy zatok. Na szczęście zabiegi te najczęściej robi się laserem, są więc mało inwazyjne. Obecnie często można spotkać się także z chirurgią radiofalową, która pozwala na zmniejszenie możliwych skutków ubocznych zabiegu.
Chrapanie leczy się także objawowo. Niektórym pacjentom poleca się spanie w masce tlenowej, dzięki której zmniejszają się skutki chrapania, takie jak czasowy brak tlenu. W takie masce dość wygodnie się śpi, a jakość nocnego wypoczynku bardzo się zwiększa, więc szybko wyeliminowuje się skutki chrapania związane z bezsennością.
Ostatnie badania wykazały także, że bezpośrednią przyczyną chrapania jest nadwaga i brak ruchu. Z tego względu walka z tą przypadłością często skupia się właśnie na zwiększeniu codziennej dawki sportu. Każdy zrzucony kilogram może zmniejszyć zarówno chrapanie, jak i jego nieprzyjemne skutki.
Leczenie chrapania nie należy ani do najprzyjemniejszych, ani do najtańszych, ale często jest koniecznością.