Dermatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami skóry. Nie wszystkie zmiany skórne wymagają jednak leczenia czy opieki specjalisty. Mimo to mogą być problematyczne, głównie ze względów estetycznych i psychologicznych. Wiele osób nie radzi sobie z widocznymi defektami skóry. Na szczęście na pomoc przychodzi dermatologia estetyczna.
Zabiegami takimi może zajmować się zarówno dermatolog, jak i lekarz medycyny estetycznej. Ich ceny wahają się w zależności od stopnia skomplikowania, trudności oraz rozległości interwencji.
Najpowszechniejszym zabiegiem jest usunięcie zmian skórnych. Mogą to być przebarwienia, piegi, pieprzyki, ale też rumień czy zmiany trądzikowe. Usuwane są operacyjnie (czyli za pomocą skalpela) lub nieoperacyjnie – zazwyczaj laseroterapią lub krioterapią.
Jednym ze sztandarowych przykładów zabiegu medycyny estetycznej jest iniekcja z kwasu botulinowego, czyli tzw. botoksu. Poprzez porażenie włókien mięśniowych powoduje on niwelowanie zmarszczek i wygładzenie skóry. Efekt utrzymuje się tylko przez jakiś czas, w zależności od tego, ile kwasu zostało wstrzyknięte.
Innym popularnym zabiegiem jest lifting. Polega na naciągnięciu skóry w celu usunięcia niepotrzebnych fałdów i zmarszczek. Liftingowi poddać można całą twarz, ale też powieki albo szyję. Tutaj również mamy do wyboru zabieg operacyjny lub nieinwazyjne metody, np. iniekcje z kwasu hialuronowego, nici liftingujące oraz laseroterapię.
Należy pamiętać, aby nie przedkładać względów estetycznych nad zdrowotne. Medycyna estetyczna jednak stale się rozwija i oferowane zabiegi są w większości całkowicie bezpieczne.