Niepłodność często mylona jest z bezpłodnością, choć różnica jest tu dość istotna. Bezpłodność to brak możliwości i widoków na zajście w ciążę lub poczęcie dziecka w ogóle, zaś niepłodność to termin, który oznacza problemy z zajściem w ciążę i którego używa się w przypadku tych par i osób, które przez okres 12 miesięcy bezskutecznie starają się o poczęcie dziecka.

Pary borykające się z problemami w poczęciu dziecka zazwyczaj szukają fachowej pomocy, zaś wielu pacjentów po odpowiednim leczeniu może pochwalić się zdrowym maleństwem.

Współczesna medycyna rozwinęła się już na tyle, że pozwala stosować różne formy leczenia, czasami nawet z pozoru nieprawdopodobne, zaś wyniki przynoszą coraz lepsze rezultaty. Nic w tym dziwnego. Leczenie niepłodności odgrywa bardzo ważną rolę dla społeczeństwa, zaś dla wielu małżonków jest ostatnią szansą na posiadanie własnego potomstwa.
Jakie są główne przyczyny niepłodności?

W przypadku mężczyzn główną przyczyną kłopotów z poczęciem dziecka są zazwyczaj problemy z nasieniem i zbyt małą ilością plemników. Czasami problemem może się też okazać niedrożność nasieniowodów.

U kobiet z kolei problemem związanym z niepłodnością mogą być zaburzenia hormonalne lub niektóre choroby macicy. Często zdarza się, że niepłodność jest skutkiem czynników psychicznych, np. ciągłego uczucia przygnębienia lub depresji któregoś z partnerów.
Jak leczy się niepłodność?

Leczenie niepłodności zaczyna się zatem od ustalenia przyczyn problemu – dopiero wtedy wykwalifikowany lekarz-ginekolog może podjąć stosowne działania. Najlepiej wybrać się do specjalisty, który ma doświadczenie w leczeniu niepłodności, gdyż mamy wówczas pewność, że spotkał się on już z wieloma przypadkami w swojej karierze i są większe szanse na to, że szybciej zdiagnozuje dokładnie nasze dolegliwości i rozpocznie odpowiednie leczenie.

Często w leczeniu stosowane są hormony oraz leki podnoszące płodność, niejednokrotnie konieczna jest także zmiana diety czy trybu życia, często także lekarze przypisują różne suplementy diety (np. wysokiej jakości suplementy CaliVita) czy witaminy poprawiające ogólną kondycję. Zalecane są również techniki relaksacji, zaś w przypadku stwierdzenia problemów medycznych u któregoś z partnerów (np. w przypadku choroby macicy) podejmowane jest odpowiednie leczenie.