Jeden z najbardziej odjechanych horrorów. Do tego z plejadą gwiazd. Elijah Wood jako kozioł ofiarny, Salma Hayek jako pielęgniarka, Josh Harnett jako szkolny diler i Clea DuVall jako krypto nie-lesbijka… A wszystko to w sarkastyczno-parodystycznym sosie horrorowej parodii Rodrigueza.

Pomysł jest taki: amerykańską szkołę nawiedza grupa obcych z kosmosu. Film powstał zapewne inspirowany Inwazją porywaczy ciał, klasycznym amerykańskim horrorem z lat 50 o wojnie cywilizacji. Tym razem jednak bardziej niż z zimnowojenną historią mamy do czynienia z komediową przeróbką typowych dla kultury lat 90′ motywów. Na plan pierwszy wysuwa się szkolna hierarchia społeczna tak chętnie omawiana w filmach dla młodzieży.

Film zabawny, ciekawy… starszy brat Planet Terror, może mniej efektowny, ale już w tym filmie świetnie widać pasję Rodrigueza do zabawy i traktowanie kina raczej jako rozrywkę ludową niż X muzą. Jarmarczna kultura, jak jednak widać, ma się świetnie, zwłaszcza ta traktowana z przymrużeniem oka.

Polecam

Oni/ The Faculty; USA, 2008; reż. Robert Rodriguez; scen: Bruce Kimmel, David Wchrer, Kevin Williamson; obsada: Jordana Brewster, Elijah Wood, Laura Harris i inni