Obrzęki kostek to dolegliwość, z którą spotkało się większość kobiet. Nasilają się ona zwłaszcza w okresie letnim, w czasie ciąży stosowania antykoncepcji hormonalnej czy w okresie przedmiesiączkowym. Kobiety, jako płeć bardziej narażona ze względów fizjologicznych na obrzęki nóg, powinny przywiązywać szczególną uwagę do zapobiegania chorobom nóg.

Organizm kobiety rządzi się swoimi prawami. Cykl miesiączkowy, ciąże, menopauza czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej powodują swojego rodzaju burze hormonalne, które nie pozostają bez wpływu na organizm kobiety. Między innymi to właśnie liczne zmiany, jakie mają miejsce w życiu kobiety powodują, że są one bardziej zagrożone obrzękami nóg, a w konsekwencji również chorobami takimi jak chociażby niewydolność żylna.

Kobiety, które mają problem z obrzękami kostek powinny zadbać o odpowiednią pielęgnację nóg. Pozwoli im to nie tylko zniwelować przyznajmy dość nieestetyczny problem, jakim jest opuchlizna, ale również uniknąć licznych chorób, których symptomem może być właśnie obrzęk. Doskonałym sposobem mogą być masaże nóg czy też stosowanie zimnych okładów. Pomoże to usprawnić krążenie w żyłach, co z pewnością wpłynie na zmniejszenie obrzęku.
Dobierając garderobę należy zwrócić uwagę na odpowiednie obuwie, wygodne na niezbyt wysokim obcasie. Nie mniej ważna jest wygodna bielizna i unikanie obcisłych ubrań.

Aby uniknąć opuchniętych kostek warto również zadbać o odpowiednią dietę. Unikać należy przede wszystkim alkoholu w dużych ilościach, soli oraz słodyczy w każdej postaci. Produkty te zatrzymują wodę w organizmie, co w konsekwencji objawia się obrzękiem.
Kobiety powinny pamiętać, że obrzęk kostek to nie tylko defekt kosmetyczny, ale może to być również sygnał, że w organizmie zaczyna dziać się coś niedobrego, dlatego też powinny bacznie obserwować swoje ciało i w razie konieczności odpowiednio reagować.